top of page

BATERIOVÉ ULOŽIŠTĚ

U bateriového uložiště vás budou zajímat 4 parametry. Kapacita baterie, která se udává v kWh, maximální možný výkon, který dokáže baterie najednou dodat, materiál, ze kterého je baterie vyrobena a počet cyklů, který garantuje výrobce.

 

Vaše baterie by měla mít kapacitu 10kWh a více. Baterii si pořizujete, protože největší výroba solární elektrárny je v době, kdy nejste doma. Díky baterii si elektřinu uschováte a budete ji čerpat v době, kdy už nesvítí slunce. U baterií s malou kapacitou se vám může stát, že elektřina v bateriích nepokryje ani spotřebu domu přes noc. Mnohem větší problém je ale při výpadku proudu. Bez dostatečného uložiště vám brzy dojde uschovaná elektřina a dům se bez milosti vypne.

 

Tímto se dostáváme k problému s maximálním výkonem baterie. Pokud nám vypadne proud a jediným zdrojem elektřiny je baterie, pak potřebujeme, aby dokázala zásobovat elektřinou vše potřebné. K tomu se používá 

back-up okruh. Zvolíte-li baterii s malým výkonem nebudete schopni napojit na back-up okruh celý dům, ale pouze ty nejnutnější zařízení. V takovém případě pocítíte při výpadku elektřiny značný nekomfort. Doporučujeme dívat se po bateriích s výkonem 10kW. Taková baterie dokáže při výpadku napájet dům tak, že nepoznáte rozdíl. 

Baterie značky Growatt, kterou při instalacích používáme disponuje výkonem až 10kW.

growatt_battery_ark.png

Materiál ze kterého je vyrobena baterie a dotace

Abychom vám mohli získat dotaci na bateriové uložiště, musí baterie splnit požadovaná kritéria. Opomíjeným kritériem je, že baterie nesmí být vyrobeny z olova (vč. gelových, AGM a trakčních), Ni-MH, Ni-Fe. Pokud budete mít baterie z těchto materiálů, pak na ně nebudeme moct požádat o dotaci v rámci Nové zelené Úsporám.

Naše baterie značky Growatt, Pylontech i SolaX jsou podporovány v rámci NZU.

 

Cykly

Baterie by měla mít záruku na 6000 cyklů. Je to standartní záruka, kterou dává většina výrobců. Pokud je počet cyklů menší, tak je s baterií pravděpodobně něco špatně.

bottom of page