top of page

RD Vranov u Brna

Vranov je doposud naším největším projektem...je to místo, kde testujeme nejnovější technologie předtím, než je nainstalujeme k Vám...je to naše základna.

V tomto projektu usilujeme o maximální automatizaci celého domu. Vše co Vás jen napadne bude s největší pravděpodobností řízeno automaticky. Bez nadsázky by se dalo říct, že tento dům žije vlastním životem.

Regulace teploty: Teplota je zde v celém domě regulována automaticky. Rozhodli jsme si ji naprogramovat na komfortních 23,5°C od 7:00 do 22:00 a na spánek od 22:01 do 6:59 je zde příjemných 20°C. Tato komfortní teplota je udržována pouze v obytných místnostech. V Garáži se teplota pouze sleduje, ale nezasahuje se do ní (ušetří to výdaje).

 

Teplota se nereguluje pouze díky topení. V nejteplejších měsících v roce vykonají žaluzie obstojnou práci. LOXONE miniserver má schopnost sledovat, jak dopadá sluneční záření na dům, a jaký to má dopad na teplotu uvnitř. Z toho pak vyvodí, jak musí stínit, aby dosáhl dané teploty za co nejmenší cenu.

Ochrana budovy: Váš domov není potřeba chránit pouze před zloději. Škodu Vám mohou způsobit i přírodní pohromy, neopatrnost v kuchyni nebo protékající voda v záchodu.

V našem SHOWHOUSU jsme na všechny výše zmíněné a spoustu dalších pohrom připraveni. Díky vypínačům Touch tree, ve kterých je zabudován termostat, si miniserver okamžitě všimne nezvyklého nárůstu teploty v místnosti. Protipožární čidlo mu poté pouze potvrdí, že se vážně jedná o požár. Ve chvíli, kdy miniserver zaznamená požár, tak vytočí hasiče a oznámí jim, kde hoří. Pro Váš bezpečnější únik z budovy miniserver odemkne vchodové dveře.

Proti vytopení jsme také chráněni. V kritických místnostech jako je koupelna nebo prádelna jsme nainstalovali záplavová čidla. Pokud dojde k navlhčení tohoto čidla, tak spustí poplach a pomocí upozornění z aplikace nás upozorní na možné vytopení místnosti. 

Proti únikům vody jsme dům zabezpečili pomocí měřiče průtoku vody. Pokud se bude přítok vody do domu chovat zvláštně po delší dobu, tak jej miniserver zablokuje a pošle upozornění přes aplikaci.

Ani zloděj se v SHOWHOUSU nevyřádí. Po celém domě jsou nainstalovány pohybové senzory. Ty jsou z většiny součástí LOXONE světel. Tyto senzory jsou využity ke zjištění přítomnosti pro rozsvícení světel, k regulaci teploty při přítomnosti, ke spuštění hudby v koupelně, ale i k zaznamenání nezvaného hosta v době nepřítomnosti. V případě, že se nezvaný host ukáže v SHOWHOUSU, tak  se spustí nejprve tichý alarm (upozornění na telefon), poté přichází druhá fáze. Začínají cvakat všechny vypínače v domě. Ve třetí fázi se spouští hlasitý alarm z reproduktorů a světla blikají červenou barvou. TO VŠE SE STALO BEZ JEDINÉHO JEDNOÚČELOVÉHO BEZPEČNOSTNÍHO PRVKU...vše je součástí komplexního celku.

Ovládání osvětlení: Je vědecky prokázáno, že umělé světlo není pro lidské oči tak zdravé, jako běžné sluneční světlo. Dá se však uměle vytvořit podmínky takové, abychom se slunečnímu světlu věrohodně přiblížili. Běžná světla to však neumí a člověk sám to nasimulovat nedokáže. V tu chvíli přichází na řadu naše chytrá domácnost. Ve Vranově jsou nainstalovány chytré bodovky, které jsou schopny měnit jak barvu světla, tak teplotu. Odstín bílého světla je možné tónovat od bíle, do modré, až k oranžové, a pak přes miliony dalších barev. Dále jsme nainstalovali běžná světla od LOXONE. Tyto světla mají stejné možnosti, jako bodovky zmíněné výše. Světla jsou samy ovládány tak, aby přes den svítily bíle do modra a na večer oranžově (jako při západu slunce). V nestandartních chvílích je však možné do tohoto režimu zasáhnout pomocí vypínače Touch tree a manuálně ovládat světelné nálady. Mezi náladami je možné klikáním na vypínač procházet. Při trojkliku na vypínač v obývacím pokoji dojde k přepnutí do PARTY MODU. V tomto modu se zatáhnout všechny žaluzie, spustí se hudba a světla začnou střídat barvy jako na diskotéce. 

Koupelny a wc: Uvědomujeme si, že člověk nechce stejné podmínky v obývacím pokoji a v koupelně. Proto má každá místnost své charakteristické rysy. V koupelnách kontrolujeme vlhkost a přítomnost. Ve chvíli, kdy se spustí sprcha, tak začne ventilátor odsávat vlhký vzduch, aby nedocházelo k usazování vody. Zároveň se při vstupu do spustí relaxační tematická hudba. Pokud jde člověk pouze na záchod, tak dojde ke kratšímu větrání až po odchodu. Do celého systému lze samozřejmě znovu zasáhnout manuálně pomocí Touch tree.

Ovládání hlasem: Co by to bylo za chytrý dům, kdyby se s ním nedalo komunikovat. Pomocí hlasového asistenta Siri je možné celý dům ovládat pomocí hlasových příkazů přes telefon, Apple HomePod nebo pře centrální tablet přichycený v Obývacím pokoji na stěně.

Okolí domu: Před domem je příjezdová cesta, brána a branka. Díky zvonku s kamerou od LOXONE je možné pustit domů kohokoli. A nejlepší na tom je, že nemusíte být ani doma. Skrze zvonek můžete s osobou na dálku i komunikovat, a tak jí dávat třeba instrukce. V okolí domu se nachází i FurtodoBox. Díky tomuto boxu je možné přebírat zásilky bez nutnosti být doma. Kurýr se do boxu dostane přes PIN nebo naskenováním QR kódu.

Zahrada: V našem SHOWHOUSU už nikdo neběhá po zahradě a nezalévá rostliny. U nás je vše již vyřešeno automaticky. Miniserver kontroluje počasí podle předpovědi, sbírá informace z vlastní meteostanice a ještě kontroluje vlhkost v půdě. Díky tomu se stává ultimátním vítězem v udržování specifické vlhkosti v půdě naší zahrady.

Solární panely: V Česku trpíme tím, že pokud čerpáme energii ze sítě, tak platíme. Pokud nám však vytváří panely přebytek, vše posíláme zpět do sítě, a to úplně ZADARMO. To pro nás není vůbec výhodné. Řešením byla instalace baterie, která přebytečnou energii uchová a použije, až bude třeba. V domě je nastavena hierarchie, v jakém pořadí má energii používat. Prvně "nakrmí" spotřebiče v domě. Poté nabije baterii. Jako poslední pošle energii do elektroauta. Když zapadne slunce a panely nevytváří žádnou energii, tak se začne čerpat energie z baterie. Tato baterie dokáže udržet dům v chodu až 3 dny.

bottom of page